8 May, 2024

Odkryj tajemnice szkockiego zwisłouchego: wspaniała rasa kotów

Historia tej uroczej rasy

Szkocki zwisłouchy, znany również jako Scottish Fold, ma fascynującą historię sięgającą XVIII wieku w Szkocji. Pierwszy szkocki zwisłouchy pojawił się w 1961 roku, gdy pasterski kot o imieniu Susie został znaleziony z opadającymi uszami na farmie w pobliżu Coupar Angus. Właścicielka Susie, pani William Ross, zainteresowana tą nietypową cechą genetyczną, zdecydowała się rozpocząć hodowlę tych uroczych kotów.

W 1966 roku William Ross zarejestrowała rasę jako Scottish Fold w brytyjskim stowarzyszeniu hodowców kotów. Wkrótce potem, w 1971 roku, rasę tę zaakceptowało stowarzyszenie Amerykańskich Hodowców Kotów (CFA). Od tego momentu szkocki zwisłouchy zyskał ogromną popularność na całym świecie, zachwycają miłośników kotów swoim wyjątkowym wyglądem i urokiem.

 

Charakter i zachowanie się

Szkockie zwisłouchy są znane z swojego przyjaznego i towarzyskiego charakteru. To koty łagodne, ciekawskie i przywiązane do swoich opiekunów. Lubią spędzać czas w ich towarzystwie i są doskonałymi towarzyszami zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Są też inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek, co czyni je idealnymi zwierzętami domowymi.

 

Cechy fizyczne: niezwykła uroda

Najbardziej charakterystyczną cechą szkockiego zwisłouchego są oczywiście jego opadające uszy, które nadają mu niepowtarzalny wygląd. Te uszy mogą być albo "składane", co oznacza, że leżą płasko na głowie wzdłuż, albo "zwykle", co oznacza, że są nieco bardziej płaskie. Ich wygląd nadaje im uroku i sprawia, że są łatwo rozpoznawalne.

Poza opadającymi uszami, szkocki zwisłouchy ma też inne charakterystyczne cechy fizyczne. Jest to kot średniej wielkości o krępej budowie ciała. Ma szeroką klatkę piersiową i mocne kończyny, co nadaje mu solidny wygląd. Jego futro jest krótkie, gęste i miękkie w dotyku, dostępne w różnorodnych kolorach i wzorach, co dodatkowo podkreśla jego urok i elegancję.

 

Cena kota rasy szkocki zwisłouchy

Cena szkockiego zwisłouchego może być zróżnicowana w zależności od wielu czynników, takich jak rodowód, wiek i kolor. Jednak zazwyczaj są to koty średnio drogie, co wynika z ich popularności i unikalnych cech. Cena zaczyna się od 3000 aż po 6000 złotych za tą niezwykłą rasę. Warto zainwestować w szkockiego zwisłouchego, ponieważ będą one nie tylko uroczymi towarzyszami, ale także wiernymi przyjaciółmi przez wiele lat.

Na stronie Petsitters.pl znajdziesz  profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Ta osoba tymczasowo przejmuje odpowiedzialność za psa, kota czy inne zwierzę, gdy właściciel nie może być obecny. Jedną z głównych zalet przy korzystania z usług petsittera jest możliwość uniknięcia stresu związanego z przenoszeniem zwierzęcia do obcego otoczenia, takim jak hotel dla zwierząt. Petsitterzy oferują nie tylko codzienną opiekę, karmienie i spacery, ale także uwzględniają indywidualne potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu towarzystwo i zabawę. Wejdź na stronę główną i wyszukaj odpowiednią usługę.

 

Różnice między szkockim a brytyjskim zwisłouchym kotem

Pomimo podobieństw w nazwie i wyglądzie, szkocki i brytyjski zwisłouchy są dwiema różnymi rasami kotów, które różnią się nie tylko pochodzeniem, ale także cechami fizycznymi i charakterem.

Szkocki zwisłouchy ma swoje korzenie w Szkocji, gdzie został po raz pierwszy odkryty w latach 60. XX wieku. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są, oczywiście, opadające uszy, które nadają mu wyjątkowy wygląd. Natomiast brytyjski zwisłouchy, znany również jako British Shorthair, ma genealogię sięgającą starożytnych czasów, a jego opadające uszy nie są typowe dla tej rasy. Ponadto, brytyjski zwisłouchy ma bardziej masywną budowę ciała i krótsze futro w porównaniu do szkockiego zwisłouchego.

Jeśli chodzi o charakter, szkocki zwisłouchy jest znany z swojej przyjaznej i towarzyskiej natury, podczas gdy brytyjski zwisłouchy może być bardziej niezależny i powściągliwy. Szkocki zwisłouchy jest również bardziej aktywny i ciekawski, podczas gdy brytyjski zwisłouchy preferuje spokojne otoczenie i nie lubi być zbyt długo pozostawiony samemu sobie. Te różnice w charakterze sprawiają, że każda z tych ras ma swoich oddanych miłośników, którzy doceniają ich unikalne cechy i osobowości.

 

Wnioski

Szkocki zwisłouchy to niezwykle urocza i przyjazna rasa kotów, która zdobyła serca miłośników kotów na całym świecie. Ich unikalne cechy fizyczne, przyjazny charakter i inteligencja sprawiają, że są one doskonałymi towarzyszami dla osób w każdym wieku. Zrozumienie historii, charakteru, cech fizycznych, ceny oraz dodatkowych informacji o tej rasie pozwoli ci lepiej zrozumieć i docenić wspaniałość szkockiego zwisłouchego.