8 February, 2024

Różnice między chihuahua długowłosym a krótkowłosym: który wybrać?

Chihuahua to rasa psa, która posiada nie tylko różnorodne kolory sierści, ale też różną jej długość. Jednym z fascynujących aspektów tej rasy jest różnorodność ich sierści, a w szczególności wybór między chihuahua długowłosym a krótkowłosym polega nie tylko na ich wyglądzie. W tym artykule przyjrzymy się głównym różnicom między tymi dwiema odmianami, a także omówimy, jakie są wady i zalety każdego z nich.

 

Różnice w wyglądzie i budowie sierści

Najbardziej oczywistą różnicą między Chihuahua długowłosym a krótkowłosym jest, jak sama nazwa wskazuje, długość sierści. Chihuahua długowłose mają sierść dłuższą, która może być gładka lub lekko falowana, podczas gdy Chihuahua krótkowłose charakteryzują się krótszą sierścią, która jest gładka i przylegająca do ciała. Wybór między tymi dwiema odmianami często zależy od indywidualnych preferencji estetycznych właściciela.Natomiast jeżeli myślisz, że krótkowłose chihuahua są hypoalergenne, to nie jest do końca prawda. Krótkie włosy mogą być mniej wrażliwe dla osób z alergią, ale nadal mogą wywołać ostrą reakcję.

 

Pielęgnacja i konieczność strzyżenia

Chihuahua długowłose wymagają regularnej i starannej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chodzi o ich długą sierść. Codzienne czesanie, aby uniknąć skomplikowanych zapląta to kluczowe przy rasach o długiej sierści. Ponadto, konieczne może być regularne strzyżenie, szczególnie w okolicach uszu i podbródka, aby utrzymać schludny wygląd. Z drugiej strony, Chihuahua krótkowłose są zazwyczaj łatwiejsze w utrzymaniu, wymagając jedynie okresowego szczotkowania, aby usunąć martwy włos.

 

Komfort w różnych warunkach pogodowych

Długa sierść Chihuahua długowłosego stanowi naturalną ochronę przed chłodem, co sprawia, że są one bardziej odporne na niższe temperatury. Z drugiej strony, Chihuahua krótkowłose, choć nieco mniej odporne na zimno, są bardziej komfortowe w cieplejszych warunkach. Wybór między tymi dwiema odmianami może więc zależeć także od lokalnych warunków pogodowych. W czasach chłodu, nie wychodź na dlugie spaceru z chihuahua, a jeżeli taka potrzeba zaistniała, zadbaj o kostium z odpowiednim zabezpieczeniem od mrozu. 

Na stronie Petsitters.pl znajdziesz  profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Ta osoba tymczasowo przejmuje odpowiedzialność za psa, kota czy inne zwierzę, gdy właściciel nie może być obecny. Jedną z głównych zalet przy korzystania z usług petsittera jest możliwość uniknięcia stresu związanego z przenoszeniem zwierzęcia do obcego otoczenia, takim jak hotel dla zwierząt. Petsitterzy oferują nie tylko codzienną opiekę, karmienie i spacery, ale także uwzględniają indywidualne potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu towarzystwo i zabawę. Wejdź na stronę główną i wyszukaj odpowiednią usługę.

 

Charakterystyka i wygląd

Chihuahua Krótkowłosa zazwyczaj osiąga mniejsze rozmiary niż jej długowłosa odpowiedniczka. Ich wzrost w dorosłości mieści się zwykle w zakresie od 15 do 23 centymetrów w kłębie, co czyni je jednymi z najmniejszych ras psów na świecie. Ich waga utrzymuje się w przedziale od 1,5 do 3 kilogramów, co podkreśla ich delikatną budowę ciała.

W przypadku Chihuahua Długowłosego, mimo że ich wzrost jest zbliżony do krótkowłosych kolegów, ich gęsta, dłuższa sierść może sprawiać wrażenie, że są nieco więksi. Waga długowłosych Chihuahua utrzymuje się zazwyczaj w podobnym zakresie, od 1,5 do 3 kilogramów, ale ich dłuższa sierść może wprowadzać pewne subtelne różnice w odbiorze ich sylwetki.

Choć różnice w wzroście i wadze między Chihuahua Krótkowłosym a Długowłosym są zazwyczaj subtelne, warto zauważyć, że długość sierści może wpływać na subiektywne odczucia dotyczące ich rozmiaru. Niemniej jednak, obie odmiany zachowują niezwykle kieszonkowy charakter, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami zarówno dla mieszkańców bloków, jak i większych domów.

 

Kilka słów o zdrowie i uwarunkowaniach genetycznych

Warto zauważyć, że długowłose Chihuahua mogą być bardziej podatne na problemy z zębami, takie jak rozwojowe wypadanie zębów. Z kolei krótkowłose Chihuahua są zazwyczaj bardziej odporne na problemy skórne związane z sierścią.

Podsumowując wybór długości sierści zależy od Indywidualnych preferencji.

Ostateczny wybór między Chihuahua długowłosym a krótkowłosym powinien być oparty na indywidualnych warunkach zamieszkania, a także na kwestii estetycznej oraz lokalnych warunkach klimatycznych. Właściciel musi zadbać o wyznaczenie czasu na pielęgnację . Bez względu na wybór, obie odmiany Chihuahua oferują bezwarunkową miłość, oddanie i niekończącą się dawkę uroku, której trudno się oprzeć.