15 January, 2024

Małe rasy psów - Jak wybrać i na co uważać

Przy wyborze nowego czworonoga i zaproszeniu go do rodziny, zawsze powstaje dużo pytań ponieważ ten wybór jest nie tylko ważny dla nas. Staramy się aby dostosować wszystkie niezbędne warunki i otoczenie dla naszego pupila. Dla wielu osób, zwłaszcza tych kto mieszka w niewielkich przestrzeniach, małe rasy psów stanowią doskonałe towarzystwo. Małe psy mają swoje wady i zalety, z którymi musimy zapoznać się przed podjęciem tak ważnej decyzji - jaką rasę psa wybrać. Jednak, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie małego psiaka, warto poznać kilka istotnych kwestii, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę i dostosować styl życia do jego potrzeb. Z tego artykułu dowiesz się o tym, jakie rasy małych psów są najpopularniejsze, jakie są typowe różnicy pomiędzy małym pupilem a dużym psem, a także damy kilka porad jak dbać o małe towarzystwo.

 

Najpopularniejsze rasy małych psów

  1. Chihuahua

Chihuahua, niewątpliwie jedna z najmniejszych ras psów na świecie która zdobywa serca właścicieli nie tylko dzięki swoim miniaturowym rozmiarom, ale również odważnym i pewnym siebie charakterem. Te energiczne psiaki doskonale sprawdzają się jako towarzysze, a ich niezwykła inteligencja pozwala im szybko uczyć się nowych komend. Pomimo swojej niewielkiej sylwetki, Chihuahua ma serce wielkości giganta i potrafi być niezwykle wiernym i oddanym przyjacielem. Ich łatwość adaptacji do różnych warunków życiowych sprawia, że doskonale sprawdzają się zarówno w dużych domach, jak i w niewielkich mieszkaniach. Właścicieli mówią, że pielęgnacja tych psiaków jest stosunkowo łatwa, co sprawia, że są one doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie towarzystwo małego, radosnego przyjaciela.

  1. Mops

Mops, z charakterystyczną pomarszczoną twarzą i beztroskim spojrzeniem jest rasą psów, która zdobyła popularność dzięki radosnemu usposobieniu i łatwości nawiązywania relacji z ludźmi. Ci sympatyczni psiaki są prawdziwymi towarzyszami, pełnymi miłości i pozytywnej energii. Jednak, pomimo ich spokojnego charakteru, mopsy potrafią być niezwykle zabawne i pełne energii. Doskonale odnajdują się w warunkach miejskich, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że są idealnym wyborem dla osób mieszkających w mniejszych przestrzeniach. Warto jednak pamiętać, że mopski nos wymaga szczególnej uwagi, a ich krótka sierść wymaga regularnego szczotkowania. Mopsy są doskonałym wyborem dla rodzin, które poszukują wiernego towarzysza, gotowego dostarczyć nie tylko radości, ale również niezapomnianych chwil zabawy. Jest to dobry wybór zarówno jak dla dzieci tak i dla osób starszych.

  1. Shih Tzu

Shih Tzu to rasa psów, której długie, jedwabiste futro i przyjazne spojrzenie sprawiają, że są niezwykle urocze i popularne jako zwierzęta domowe. Charakteryzują się łagodnym usposobieniem i gotowością do nawiązywania głębokich relacji z ludźmi. Ich przyjacielski charakter czyni je doskonałymi towarzyszami dla rodzin, dzieci, a także osób starszych. Pomimo swego eleganckiego wyglądu, Shih Tzu to także psy pełne energii, które cenią sobie zabawę i aktywność fizyczną.

Istotne jest wiedzieć, że ich sierść wymaga systematycznej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie i dbałość o higienę są kluczowe, aby utrzymać zdrowie skóry i zapobiec plątaniu się futra. Shih Tzu są również podatne na infekcje oczu, co wymaga szczególnej uwagi i delikatności podczas codziennej pielęgnacji. Dzięki swojej kompaktowej sylwetce i umiarkowanej aktywności fizycznej, Shih Tzu doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich, a ich miłe usposobienie czyni je wspaniałymi towarzyszami do codziennego życia.

  1. York

Yorkshire Terrier, znany powszechnie jako York, to rasa psa, która choć mała pod względem rozmiarów, wyróżnia się niezwykłym temperamentem i elegancją. Charakterystyczne dla Yorków długie, jedwabiste futro oraz pewność siebie czynią je nie tylko pięknymi, ale i charyzmatycznymi towarzyszami. Te małe psiaki są niezwykle inteligentne, co sprawia, że łatwo uczą się nowych komend i szybko nawiązują relacje z opiekunami. Mimo niewielkich rozmiarów, Yorki są pełne energii i potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Spacery i zabawy są dla nich nie tylko formą ruchu, ale także sposobem na wyrażenie swojego żywiołowego temperamentu. Ponadto, ze względu na długą sierść, Yorki wymagają systematycznej pielęgnacji. Codzienne lub cotygodniowe szczotkowanie, kąpiele oraz pielęgnacja oczu i uszu są niezbędne, aby utrzymać ich futro w doskonałej kondycji.

Czym małe psy różnią się od dużych?

  1. Rozmiar

Oczywistym różnicowaniem między małymi a dużymi psami jest oczywiście rozmiar. Małe rasy zazwyczaj ważą mniej niż 10 kg i osiągają niewielkie wzrosty. To sprawia, że są bardziej zręczne i łatwiej dostosowują się do życia w ograniczonej przestrzeni. Mogą przemieszczać się z nami w samochodzie lub w pociągu beż żadnego problemu.

  1. Potrzeby fizyczne

Małe rasy psów zazwyczaj mają mniejsze zapotrzebowanie na aktywność fizyczną niż ich większe odpowiedniki. Jednak, nie oznacza to, że można zaniedbać ich spacery i zabawy. Regularna aktywność jest kluczowa dla zdrowia i zadowolenia każdego psa, niezależnie od rozmiaru. Pamiętaj aby spacerować z psem co najmniej dwa razy dziennie, przy tym nie unikaj zabawy fizycznej lub intelektualnej.

  1. Pielęgnacja

Niektóre małe rasy, takie jak Yorki czy Shih Tzu, mogą wymagać więcej uwagi podczas pielęgnacji ze względu na długą sierść. Codzienna szczotkowanie i regularne kąpiele są niezbędne, aby utrzymać zdrowie skóry i futra. W przypadku Mopsa, ważne wziąć pod uwagę ich specyfikę fizyczną, zapoznaj się z psem wcześniej, lub dopytaj o szczegóły u znajomych, które już mają wybraną przez ciebie rasę.

 

Jak wybrać odpowiednią rasę?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, zastanówmy się nad swoim stylem życia. Mieszkanie w dużym domu z ogrodem czy w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta to zupełnie inne warunki, które wpływają na potrzeby i dostosowanie rasy psa. Kolejnym istotnym aspektem jest temperament rasy. Niektóre psy są energiczne i wymagają regularnej aktywności, podczas gdy inne są bardziej spokojne i doskonale sprawdzają się jako towarzysze dla osób mniej aktywnych. Znajomość charakterystyki danej rasy pozwala uniknąć niespodzianek i dostosować wybór czworonoga do naszych preferencji. Warto także zwrócić uwagę na wymagania pielęgnacyjne konkretnych ras. Długie futro czy specyficzne problemy zdrowotne mogą wpłynąć na nasze codzienne obowiązki i koszty związane z opieką nad psem. Ostateczny wybór powinien być zgodny z naszym trybem życia, abyśmy mogli cieszyć się wzajemną przyjaźnią przez wiele lat.

Podsumowanie

Wybór małej rasy psa to zobowiązanie na wiele lat, dlatego warto podjąć decyzję świadomie. Znajomość cech charakterystycznych poszczególnych ras, ich potrzeb i temperamentu pozwoli na stworzenie harmonijnej relacji między tobą a nowym członkiem rodziny. Pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza, właściwej diecie i odpowiedniej dawce ruchu, aby zapewnić swojemu pupilkowi zdrowe i szczęśliwe życie.