2 March, 2024

Owczarek australijski: ile kosztuje i od czego zależy cena

Owczarek australijski, znany również jako Aussie, jest rasą, która zyskała ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wyjątkowej inteligencji, niezwykłej lojalności i imponującej aktywności. Decyzja o dodaniu owczarka australijskiego do rodziny to nie tylko emocjonalne zobowiązanie, ale również finansowe. W tym artykule przyjrzymy się, ile kosztuje owczarek australijski, jak kolor sierści wpływa na cenę oraz czy jest to droga rasa.

 

Ile kosztuje owczarek australijski?

Cena za szczeniaka owczarka australijskiego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, w tym od lokalizacji, renomy hodowli, linii rodowodowych oraz osiągnięć rodziców szczeniaka. Średnio, potencjalni właściciele mogą spodziewać się wydatków rzędu od 600 do 2000 dolarów za szczeniaka z dobrych hodowli. Ceny mogą wzrosnąć dla szczeniąt z wyjątkowymi cechami rodowodowymi lub przeznaczonych na wystawy. Warto pamiętać, że zakup szczeniaka z odpowiedzialnej hodowli, która przeprowadza wszystkie niezbędne badania zdrowotne i zapewnia odpowiednią socjalizację, jest inwestycją w zdrowe i szczęśliwe życie psa.

 

Jaka różnica cenowa przy różnych kolorach?

Owczarek australijski występuje w różnych kolorach i wzorach, w tym niebieskie merle, czerwone merle, czarne, czerwone, wszystkie z możliwymi białymi i/lub miedzianymi znaczeniami. Kolor blue merle wśród owczarków australijskich jest jedną z bardziej pożądanych i charakterystycznych kolorystyk, ale niekoniecznie można go uznać za rzadki. Jego popularność i wysoka estetyczna wartość sprawiają, że wiele hodowli specjalizuje się w produkcji szczeniąt o tej właśnie barwie. Kolor blue merle charakteryzuje unikalny, marmurkowy wzór, który sprawia, że każdy pies wygląda nieco inaczej, dodając im indywidualnego uroku. Chociaż wzór blue merle jest częściej spotykany w niektórych rasach niż w innych, w przypadku owczarków australijskich jest on stosunkowo powszechny dzięki celowym praktykom hodowlanym. Niemniej jednak, wyjątkowe kombinacje kolorystyczne i wzory w sierści mogą wpływać na percepcję rzadkości i atrakcyjności poszczególnych szczeniąt.  Chociaż kolor sierści nie wpływa na osobowość ani zdrowie psa, może mieć wpływ na cenę szczeniaka. Szczególnie pożądane kolory, takie jak niebieskie merle lub czerwone merle, mogą być nieco droższe ze względu na ich unikalność i popularność. Jednakże, różnice cenowe zazwyczaj nie są drastyczne, a większość hodowców kładzie większy nacisk na zdrowie, temperament i zgodność z standardami rasy niż na kolor sierści.

 

Czy owczarek australijski to droga rasa?

Podczas gdy początkowy koszt zakupu owczarka australijskiego może być wysoki, ważne jest, aby wziąć pod uwagę również bieżące koszty utrzymania tak aktywnej i inteligentnej rasy. Owczarki australijskie wymagają regularnych wizyt weterynaryjnych, wysokiej jakości karmy, a także inwestycji w szkolenie i akcesoria. Ponadto, jako rasa o wysokim poziomie energii, mogą wymagać dodatkowych wydatków na aktywności fizyczne i mentalne, aby zapewnić im szczęśliwe i zdrowe życie. Ostatecznie, owczarek australijski może być uważany za rasę o stosunkowo wysokich kosztach utrzymania, ale miłość, lojalność i towarzystwo, jakie oferują te psy, często przewyższają wszelkie wydatki finansowe.

Na stronie Petsitters.pl znajdziesz  profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Ta osoba tymczasowo przejmuje odpowiedzialność za psa, kota czy inne zwierzę, gdy właściciel nie może być obecny. Jedną z głównych zalet przy korzystania z usług petsittera jest możliwość uniknięcia stresu związanego z przenoszeniem zwierzęcia do obcego otoczenia, takim jak hotel dla zwierząt. Petsitterzy oferują nie tylko codzienną opiekę, karmienie i spacery, ale także uwzględniają indywidualne potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu towarzystwo i zabawę. Wejdź na stronę główną i wyszukaj odpowiednią usługę.

 

Podsumowanie

Owczarek australijski to rasa, która oferuje nie tylko niezwykłą inteligencję i aktywność, ale również niezrównane towarzystwo. Wybierając tego psa, przyszli właściciele powinni być przygotowani na początkowe i bieżące koszty związane z jego utrzymaniem. Inwestycja ta jednak zapewnia wieloletnią radość i satysfakcję z posiadania niezwykle lojalnego przyjaciela. Wybór odpowiedzialnej hodowli, która kładzie nacisk na zdrowie, temperament i zgodność z standardami rasy, jest kluczem do zapewnienia owczarkowi australijskiemu najlepszego startu w życiu.