21 February, 2024

Rottweiler czarny vs Rottweiler golden: różnice, kolor i cena

Rottweiler to rasa psów, która przez wiele lat zdobywała uznanie na całym świecie, głównie dzięki swojej niezachwianej lojalności, inteligencji i imponującej posturze. Tradycyjnie kojarzony z charakterystycznymi czarnymi sierścią z brązowymi znaczeniami, rottweiler jest symbolem siły i odwagi. Jednak wśród miłośników tej rasy coraz większą ciekawość budzi odmiana o złotym umaszczeniu, zwana potocznie "rottweiler golden". W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom między rottweilerem czarnym a golden, wpływowi genetyki na kolor sierści, różnicom w cenie i preferencjom hodowców oraz właścicieli.

 

Czym się różnią?

Rottweiler Czarny: Tradycyjny rottweiler charakteryzuje się czarną sierścią z wyraźnymi, brązowymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, klatce piersiowej, nogach i pod ogonem. Jest to umaszczenie najbardziej rozpoznawalne i akceptowane przez wszystkie główne organizacje kynologiczne jako zgodne ze standardem rasy.

Rottweiler Golden: Odmiana golden rottweilera wyróżnia się złotawym lub jasnobrązowym umaszczeniem, które nie jest oficjalnie uznawane przez większość organizacji kynologicznych. Kolor ten jest wynikiem mutacji genetycznej i jest znacznie rzadszy niż tradycyjne czarne umaszczenie.

 

Od czego zależy kolor?

Kolor sierści rottweilera, podobnie jak w przypadku innych ras, jest determinowany przez genetykę. Tradycyjne czarne umaszczenie z brązowymi znaczeniami jest wynikiem dziedziczenia określonych genów od rodziców. Natomiast kolor golden może pojawić się w wyniku mutacji genetycznej, która jest stosunkowo rzadka. Warto zaznaczyć, że obecność nietypowych kolorów sierści, takich jak golden, może wskazywać na mieszanie różnych ras w przeszłości.

 

Czy jest różnica w cenie od koloru?

Cena rottweilera może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od koloru sierści. Tradycyjne czarne rottweilery, spełniające standardy rasy, są zazwyczaj wyceniane wyżej w renomowanych hodowlach, które kładą nacisk na zdrowie, temperament i zgodność z oficjalnymi standardami rasy. Rottweilery golden mogą być rzadziej spotykane i ich cena może być wyższa ze względu na unikalność, jednak ich wartość w oczach hodowców i organizacji kynologicznych może być niższa ze względu na brak zgodności ze standardem rasy.

 

Który ceni się więcej?

W świecie kynologii i hodowli, większą wartość ma zazwyczaj rottweiler spełniający oficjalne standardy rasy, czyli o czarnym umaszczeniu z brązowymi znaczeniami. Te psy są częściej wybierane do hodowli, wystaw oraz różnych form aktywności kynologicznej. Rottweilery golden, mimo swojej unikalności, mogą nie być preferowane przez hodowców i właścicieli szukających psów do zadań specjalnych, wystaw lub hodowli zgodnie z oficjalnymi standardami.

Na stronie Petsitters.pl znajdziesz  profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Ta osoba tymczasowo przejmuje odpowiedzialność za psa, kota czy inne zwierzę, gdy właściciel nie może być obecny. Jedną z głównych zalet przy korzystania z usług petsittera jest możliwość uniknięcia stresu związanego z przenoszeniem zwierzęcia do obcego otoczenia, takim jak hotel dla zwierząt. Petsitterzy oferują nie tylko codzienną opiekę, karmienie i spacery, ale także uwzględniają indywidualne potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu towarzystwo i zabawę. Wejdź na stronę główną i wyszukaj odpowiednią usługę.

 

Podsumowanie

Wybór między rottweilerem czarnym a golden zależy od osobistych preferencji właściciela oraz celu, dla którego pies jest zakupiony. Ważne jest, aby pamiętać, że niezależnie od koloru, każdy rottweiler potrzebuje odpowiedniej socjalizacji, szkolenia i opieki, aby być zdrowym i szczęśliwym towarzyszem. Podczas gdy tradycyjne umaszczenie jest bardziej akceptowane i pożądane w oficjalnych kręgach kynologicznych, unikalność rottweilera golden może przyciągać tych, którzy szukają czegoś wyjątkowego. Jednak w każdym przypadku, zdrowie i temperament psa powinny być priorytetem nad jego kolorem sierści.