14 March, 2024

Pomeranian czyli szpic miniaturowy: Charakter rasy, historia oraz pielęgnacja

Pomeranian, znany również jako Pomeranian szpic, to rasa psa, która zdobyła serca ludzi na całym świecie swoim urokiem, inteligencją i żywiołowym charakterem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii, cechom fizycznym oraz charakterowi tej wyjątkowej rasy.

 

Historia rasy

Historia rasy szpic miniaturowy, znanej również jako Pomeranian, ma swoje korzenie w Europie Środkowej, gdzie wywodzi się ze starszych ras szpiców, które były popularne wśród pasterskich społeczności. Początkowo służył jako pies stróżujący, pilnujący domu i swoich właścicieli. Wraz z upływem lat, rozwijał się wspaniały charakter tej rasy, stając się także modelem psów towarzyszących dla arystokracji.

Rasa zyskała szczególną popularność w regionie Pomorza, skąd też wywodzi się jej nazwa. W XIX wieku, za sprawą królowej Wiktorii, która miała słabość do tych psów, Pomeranian zyskał jeszcze większą popularność w elitarnych kręgach społecznych. Królowa Wiktoria miała wielu swoich Pomeranianów na dworze i brała udział w ich hodowli, co przyczyniło się do dalszego rozkwitu rasy i jej ugruntowania jako psa towarzyszącego.

Dziś szpic miniaturowy cieszy się międzynarodową popularnością jako pies towarzyszący i showowy. Jego uroczy wygląd, żywiołowy temperament i inteligencja sprawiają, że jest doskonałym towarzyszem dla ludzi w różnym wieku i o różnych stylach życia. Pomimo swojego drobnego rozmiaru, ma wielkie serce i wyjątkową osobowość, która zdobywa serca ludzi na całym świecie.

 

Cechy Fizyczne i Wygląd

Pomeranian to mały pies o długiej i puszystej sierści, która nadaje mu wyjątkowy urok i elegancję. Jego sierść może występować w różnych kolorach, takich jak biały, kremowy, brązowy, czarny, pomarańczowy i sable. Posiada krótkie uszy, które są stojące i wyraźnie zaznaczone. Jego ogon jest puszysty i zwykle noszony na grzbiecie. Pomeranian ma charakterystyczną kufę, która nadaje mu wyrazistą minę i inteligentny wygląd.

 

Charakter Rasy

Pomeranian to pies pełen energii, o żywym temperamentem i inteligencji. Jest towarzyski i przywiązany do swoich opiekunów, uwielbiający spędzać czas w ich towarzystwie. Pomimo swojej małej wielkości, Pomeranian ma silny charakter i często zachowuje się jak wielki pies w małym ciele. Jest odważny, ciekawy świata i gotowy na wszelkie wyzwania. Pomimo swojego temperamentu, jest również bardzo przyjacielski wobec dzieci i innych zwierząt domowych, co czyni go doskonałym towarzyszem dla rodzin.

 

Pielęgnacja Pomeraniana

Pielęgnacja szpica miniaturowego, zwłaszcza tej długiej i gęstej sierści, jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i wygląd tego uroczego psa. Regularne czesanie jest niezbędne, aby zapobiec plątaniu się i skręcaniu sierści, co może prowadzić do powstawania kołtunów i skaleczeń skóry. Zaleca się codzienne czesanie sierści szpica miniaturowego, szczególnie w okolicach uszu, nóg i ogona, gdzie sierść jest najdłuższa i najgęstsza.

Ważne jest również regularne kąpanie szpica miniaturowego, aby utrzymać jego sierść czystą i zdrową. Jednak należy unikać nadmiernego mycia, ponieważ może to prowadzić do wysuszenia skóry i utraty naturalnych olejków, które są niezbędne dla zdrowia skóry i sierści. Podczas kąpieli używaj delikatnych szamponów przeznaczonych specjalnie dla psów, aby uniknąć podrażnień skóry i alergii. Dodatkowo, pamiętaj o regularnym czyszczeniu uszu i przycinaniu pazurków, aby zapewnić kompleksową pielęgnację i zdrowie Twojego szpica miniaturowego.

 

Na stronie Petsitters.pl znajdziesz  profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Ta osoba tymczasowo przejmuje odpowiedzialność za psa, kota czy inne zwierzę, gdy właściciel nie może być obecny. Jedną z głównych zalet przy korzystania z usług petsittera jest możliwość uniknięcia stresu związanego z przenoszeniem zwierzęcia do obcego otoczenia, takim jak hotel dla zwierząt. Petsitterzy oferują nie tylko codzienną opiekę, karmienie i spacery, ale także uwzględniają indywidualne potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu towarzystwo i zabawę. Wejdź na stronę główną i wyszukaj odpowiednią usługę.

 

Pomeranian, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i przyjazny charakter, stał się popularnym wyborem jako pies towarzyszący dla osób mieszkających w mieście, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Jednakże, przed podjęciem decyzji o adopcji Pomeraniana, należy pamiętać o jego potrzebach pielęgnacyjnych, takich jak regularne czesanie sierści i aktywność fizyczna, aby zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie.