15 February, 2022

Jak przygotować zwierzaka do domu tymczasowego?

Ile czasu spędzasz ze swoim zwierzakiem? Uwierz mi, nawet jeśli odpowiesz, że prawie zawsze jesteś z nim, ale i tak tego nie wystarczy! W końcu nasze zwierzęta to najwierniejsi przyjaciele, którzy kochają nas zupełnie bezinteresownie i chcą być zawsze z nami. Pamiętasz, jak Twój pies skacze, macha ogonem i szczeka radośnie, gdy otwierasz drzwi swojego domu? A Twój kot pędzi do ciebie z dowolnego pokoju, aby otrzeć się o twoje nogi, mruczeć i „opowiadać”, jak bardzo za tobą tęsknił.

Ale życie to ciekawa rzecz! A czasami zdarza się, że okoliczności są silniejsze od nas. Pewnego wieczoru Twoje plany mogą się diametralnie zmienić: oto podróż służbowa, na którą udajesz się za kilka dni. A może wybierasz się na wakacje na kilka tygodni lub od dawna chcesz odwiedzić krewnych w innym mieście (kraju). A teraz ten dzień jest coraz bliżej, i tu zdajesz sobie sprawę, że nie masz z kim zostawić swojego futrzanego przyjaciela.

Jak odnaleźć się w takiej sytuacji? Profesjonalny zespół Petsitters zawsze przyjdzie Ci na ratunek. Zaopiekujemy się Twoim zwierzakiem, gdy Ty zajmiesz się swoimi sprawami.

Jedną z najczęstszych usług jest dom tymczasowy. Ale to nie znaczy, że dałeś kota lub psa osobie, która kocha zwierzęta i wie, jak sobie z nimi radzić i jedziesz sobie w swoich sprawach. Postaraj się przygotować do tego okresu.

Petsitters udzielą właścicielom kilku wskazówek, dzięki którym Ty, opiekun i Twój zwierzak będą zadowoleni z domu tymczasowego.

 1. Miejsce domu tymczasowego

Pierwszą rzeczą, o której należy się zdecydować, jest dom tymczasowy. Czy opiekun zabierze zwierzę do domu, czy zajmie się nim na twoim terenie? Przedyskutuj tę kwestię z wyprzedzeniem i zastanów się, gdzie Twojemu zwierzakowi będzie wygodniej.

 

Zauważyliśmy, że koty najczęściej wybierają opiekuna, który przychodzi 1-2 razy dziennie, karmi, zmienia wodę, sprząta kuwetę, bawi się z pupilem. Jeśli mówimy o psie, to najlepiej, aby opiekun mieszkał z nim na czas domu tymczasowego. W końcu dla kotów bezpieczeństwo kojarzy się z domem, ale pies potrzebuje pana.

 1. Zaznajomienie się

Jednym z ważnych elementów domu tymczasowego jest zaznajomienie się. Zanim przyprowadzisz psa do domu opiekuna, musisz zrozumieć, że muszą się zaprzyjaźnić. Rozpocznij znajomość od spaceru po parku.

Będziesz w stanie zorientować się, czy opiekun zaprzyjaźnił się z Twoim pupilem, czy znaleźli wspólny język. Dla opiekuna ten spacer jest nie mniej ważny: będzie mógł zobaczyć, jak pies zachowuje się podczas spaceru (spokojnie chodzi lub np. biega za motylami).

Jeśli mówimy o kocie, spróbuj umówić się na spotkanie na swoim terytorium. Ułatwi to zwierzęciu przyzwyczajenie się do opiekuna i zachowanie spokoju.

 1. Zadawajcie pytania

Opiekun zada Ci wiele pytań. Chcesz być gotowy na tę chwilę? Zebraliśmy podstawowe pytania, na które wasz przyszły opiekun będzie chciał mieć odpowiedź. Zastanów się wcześniej, co mu odpowiesz.

 •   dieta i harmonogram żywienia zwierzęcia;
 •   alergia;
 •   czy pies/kot jest zaszczepiony, czy nie;
 •   jeśli jest ciepła pora roku (wiosna lub lato), czy zwierzę zostało zabezpieczone od kleszczy;
 •   ile razy dziennie pies spaceruje i ile czasu zajmuje każdy spacer;
 •   toaleta (czy pies chodzi na pieluszkę, czy wypróżnia się na dworze);
 •   osobliwości  zachowania się zwierzęcia (powiedz o tym szczerze opiekunowi, aby zrozumiał, co go czeka i czy poradzi sobie ze zwierzakiem);
 •   jak pies wchodzi w interakcję z innymi zwierzętami, ludźmi i dziećmi;
 •   czy pies był już z opiekunem, czy jest to pierwszy dom tymczasowy (jeśli już komuś psa dawałeś, opowiedz, jak przebiegała przeszła opieka tymczasowa).

 

 1. Nie jedno zwierzę

Niektórzy opiekunowie biorą kilka zwierząt naraz lub mają własne zwierzęta. Ale jeśli ktoś już mieszka w ich domu, opiekun na pewno to wyjaśni. Zastanów się, czy twoje zwierzę potrafi dogadać się z kimś innym. Jeśli tak, opiekun z wyprzedzeniem przedstawi sobie zwierzaki i najprawdopodobniej staną się prawdziwymi przyjaciółmi.

 1. Przygotuj rzeczy zwierzęcia

Przygotuj dla zwierzaka kilka rzeczy: jego ulubioną zabawkę, miskę, smycz, ulubione jedzenie, szampon, szczotkę do sierści (jeśli to konieczne), nie zapomnij o paszporcie weterynaryjnym.

 

Kogo lepiej nie zostawiać w domu tymczasowym?

 

 •   Małych szczeniąt do sześciu miesięcy. W tym okresie twój sierściuszek   rozwija psychikę i relację ze światem. Oddzielenie się od właściciela w tym czasie jest wysoce niepożądane. Zwierzę może czuć się opuszczone i np. uciekać od opiekuna.

 

 •   Dorosłych psów, które mieszkają z tobą krócej niż dwa tygodnie. W ciągu pierwszych 14 dni dorosły pies rozwija przywiązanie do właściciela. Jeśli to możliwe, przełóż swoje zajęcia i spędź więcej czasu ze zwierzęciem.

Czy są momenty, które chciałbyś poznać bardziej szczegółowo? Skontaktuj się z nami w dowolny dogodny sposób (poczta, portale społecznościowe, numer telefonu), a zespół Petsitters odpowie na wszystkie Twoje pytania.