4 August, 2021

5 argumentów za bezdomnymi zwierzętami

Wielu dzisiaj marzy o zostaniu właścicielem małego cudu, który obudzi go rano, domagając się uwagi i troski. Już od pierwszych dni pobytu Twojego pupila w Twoim domu zrozumiesz, że zwierzę to bezgraniczne szczęście. Uratuje cię od samotności, bezinteresownie kocha całym swoim wielkim i dobrym sercem, a także pomoże w wychowaniu Twoich  dzieci.

Nadejdzie chwila, w której zdasz sobie sprawę, że życie bez kota czy psa to nie jest życie, a nadszedł czas, aby ubarwić swoją szarą codzienność pojawieniem się nowego członka rodziny.

Przede wszystkim musisz upewnić się, że Ty i wszyscy członkowie rodziny nie jesteście uczuleni na zwierzęta. Kolejnym krokiem jest przygotowanie domu na przybycie zwierzaka (zakup karmy, naczyń, obroży itp.).

Jeśli zdecydujesz się zostać szczęśliwym posiadaczem lojalnego przyjaciela, powinieneś zdecydować, w jaki sposób trafo on do twojego domu. Niektórzy kupują zwierzęta rasowe od hodowców, ktoś odpowie na ogłoszenie „Kocięta (szczenięta) oddam w dobre ręce”, a ktoś inny znajdzie wiernego przyjaciela w schronisku. Niektórzy mieszkańcy naszej planety kategorycznie sprzeciwiają się zwierzętom ze schroniska, lecz dlaczego? Chcemy Cię przekonać, że jest inaczej!

Bezdomne zwierzęta nie są gorsze od zwierząt rasowych „z dobrych rąk”, po prostu mamy o nich mniej informacji. Ale po zasięgnięciu rady pracowników schroniska i poczynieniu pewnego wysiłku dowiesz się wszystkiego o swoim przyszłym przyjacielu.

Kiedy człowiek zdecyduje się na zabranie starszego zwierzęcia, może być mniej „niespodzianek” niż w przypadku małego szczeniaka lub kociaka. Zwierzęta w wieku co najmniej pięciu lat zachowują się spokojniej niż osobniki młode. Zwierzęta będą wdzięczne za Twoją miłość i opiekę, więc na pewno odwdzięczą się Tobie tym samym.

Większość zwierząt miała już wcześniej właścicieli i wchodząc do nowego mieszkania, mogą od razu położyć się w fotelu, nie będą się bać windy, smyczy i spacerów. Ale są też zwierzęta, których wcześniej nie miały domu. Wszystkie te szczegóły poznasz rozmawiając z pracownikami schroniska oraz z osobistej „komunikacji” ze zwierzęciem.

Należy natychmiast zapewnić zwierzęciu w domu swój kącik. Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, gdzie będzie mu  najwygodniej.

Dlaczego więc warto wybrać zwierzaka ze schroniska?

  1. «Bez rasy i klasy»

Bardzo często zwierzęta trafiają do schroniska ze względu na to że są mieszańcami. Nie są  rasowymi pudlami, jamnikami, ale kundlami. Nie bój się tego! W końcu Twój zwierzak będzie wyglądał niecodziennie, a to już odróżnia go od setek innych.

 

  • "Ufaj ale sprawdzaj"

Jeśli bierzesz zwierzę ze schroniska, pracownicy mogą udzielić wszelkich informacji na temat kastracji, zagwarantują, że zwierzę jest zaszczepione, wolne od robaków i pcheł, a zanim trafi do Twojego domu zwierzak zostanie przebadany przez specjalistę. A to chyba lepsze niż zabranie zwierzęcia „z rąk” nieznanego właściciela.

 

  • Znajomość na odległość”

W większości przypadków w schroniskach znajdziesz zapisy z poprzedniego życia swojego wybrańca. Pomoże Ci to wybrać zwierzę, z którym będziesz miał podobny charakter. Na przykład personel może porozmawiać z Tobą o tym, jak Twój zwierzak dogaduje się z małymi dziećmi i innymi zwierzętami.

 

  • „Obiadem podziel się z przyjacielem”

Zwierzęta, które pozyskujesz od hodowców, są już otoczone odpowiednią uwagą i opieką. Są przyzwyczajone do pewnego rytmu życia, do diety. Zwierzęta ze schroniska będą zadowolone z każdej oferowanej im żywności. Nie będą wybredne, co oznacza, że możesz karmić je bardzo prostym jedzeniem, kierując się tylko zaleceniami specjalistów.

 

  • «Podaruj odrobinę ciepła»

Jeśli zabierasz zwierzę ze schroniska, robisz dobry uczynek. Otaczając je miłością i troską dajesz mu szansę na szczęśliwe życie z troskliwymi właścicielami w przytulnym domu –  szansę, do której ma prawo każda żywa istota!