12 September, 2021

Dlaczego pies wyje: Czy jest to normalne i czy trzeba reagować?

Każdy właściciel psa choć raz zastanawiał się, dlaczego jego czworonożny przyjaciel wyje. Czy to wyraz smutku, tęsknoty, czy może komunikat o czymś innym? Można różnie reagować na takie zachowania psów, ale żeby lepiej zrozumieć jak zachowywać się kiedy pies wyje, musimy zrozumieć podstawę tego zjawiska.  W tym artykule przyjrzymy się bliżej podstawowym przyczynom takiego zachowania, przyjrzymy się najnowszym badaniom i wypowiedziom ekspertów.

Wilki i psy: Dlaczego zwierzęta wyją

Pierwszym i najbardziej podstawowym powodem, dla którego psy wyją, jest ich dzikie dziedzictwo. Psy, jak my wiemy, to potomkowie wilków, które oczywiście zachowały wiele instynktów swoich przodków. Wilki, jako zwierzę żyjące w watahach aby komunikować się z innymi członkami stada wyją. W taki sposób informują o swojej lokalizacji, czy też wyrażają jedność grupy. W podobny sposób psy też mogą wyć, reagując na różne dźwięki, sygnalizując swoją lokalizację lub w odpowiedzi na wyje innych psów.

Komunikacja i reakcja na bodźce

Psy wykorzystują różne formy komunikacji, a wyjąc, mogą wyrażać pełen szereg emocji - od radości, przez strach, po zaniepokojenie. Wyjąc, psy często reagują na specyficzne bodźce, takie jak syreny karetek, muzykę, czy różnorodne dźwięki innych zwierząt. To ich sposób na "dołączenie do chóru" lub odpowiedź na coś, co wywołuje w nich silną reakcję emocjonalną. Podobne jak ludzie, którze śpiewają razem z ulubionym autorem, lub mówiące głośno w miejscach z podwyższonym hałasem.

Samotność i tęsknota psów

Wiele psów wyje, kiedy czuje się samotne lub oddzielone od swojego właściciela. To zachowanie może być wyrazem tęsknoty lub próbą przyciągnięcia uwagi. Często dotyczy to psów, które spędzają dużo czasu same w domu, co może prowadzić do rozwoju lęku separacyjnego. Jeżeli twój pies wyje wyłącznie gdy wychodzisz z domu, musisz zwrócić uwagę na samopoczucie psa. Być może udzielasz mu mało uwagi podczas przebywania w domu, lub spacerujesz z nim nie wystarczająco. Jeżeli nie masz wystarczająco czasu na wyprowadzanie psa, koniecznie zachęcamy do skorzystanie z usług Petsittera.

Nauka i warunkowanie

Pewnie uważasz swojego psa za mądrego pupila, który potrafi udawać, symulować lub robić coś na złość. Jak twierdzą naukowcy, niektóre psy uczą się wyć, ponieważ kojarzą to zachowanie z konkretnymi dla nich korzyściami jak na przykład z uwagą właściciela. Jeśli pies zauważy, że wyjąc otrzymuje uwagę ludzi lub innych zwierząt, może zacząć wykorzystywać wój jako sposób na przyciągnięcie uwagi. Psy dość łatwo rozumieją reakcje na ich zachowanie, więc jeżeli właściciel będzie często i aktywnie reagować na to jak jego pies wyje, pupil przyzwyczaję się reagować w taki sposób.

Czy psu coś boli kiedy on wyje?

W niektórych przypadkach możemy stwierdzić pozytywnie, że pies wyjąc, może sygnalizować ból lub dyskomfort. Powodów może być wiele: choroby, urazy, problemy ze stawami czy inne dolegliwości mogą być przyczyną dlaczego pies wyje.  W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z weterynarzem aby odrzucić lub potwierdzić pochodzenie przyczyn bólu. Doświadczone właścicieli swoich czworonogich przyjaciół często potrafią odróżnić wycie psa z powodu bólu od innych przyczyn.

Jak reagować gdy pies wyje?

Jako właściciel, ważne jest zwracać uwagę na sposób i częstotliwość tego zjawiska u naszego psa. Czasami oczywiście może to być po prostu część ich komunikacji, ale w innych przypadkach może wskazywać na problemy zdrowotne, lęk, stres lub potrzebę większej uwagi od nas. Powinniśmy też sprawdzić, czy nie ma on żadnych niezaspokojonych potrzeb, czy nie wymaga opieki specjalisty, a także zapewnić mu odpowiednią ilość uwagi, spacerów i zabawy.

Podsumowanie

Rozumienie przyczyn dlaczego psy wyją wymaga uwagi i obserwacji od właściciela. Każdy pies jest inny, a jego wyjąc może mieć różne podłoże. Prawdopodobnie przyczyny wyju u psów rasy Akita i Malamute będą inne niż u Maltesa i Pudla. Dlatego my, jako opiekunowie, powinniśmy starać się zrozumieć co nasi czworonożni przyjaciele próbują nam przekazać, a także co jest kluczowe dla ich dobrostanu i naszej wzajemnej relacji.

Na koniec, warto pamiętać, że wyjąc, psy komunikują się ze światem w swój unikalny sposób. To część ich naturalnego zachowania i przekazu swojej opinii.