15 November, 2021

Jak często spacerować z psem: Przewodnik dla właścicieli pupili

Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, ale zarówno i duża odpowiedzialność. Aby podtrzymywać psa w dobrym fizycznym i psychicznym stanie, jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i świeżego powietrza. W tym artykule omówimy, jak często należy wyprowadzać psa na spacer, jak długo powinny trwać te spacery, ile razy dziennie należy wychodzić oraz co ile godzin psa należy wyprowadzać. A na koniec dostaniesz małe porady, które pomogą Ci nie nudzić się podczas wyprowadzki psa.

Jak często wyprowadzać psa?

Zastanawiasz się, jak często powinieneś wyprowadzać psa na spacer? Odpowiedź nie jest taka prosta, bo wiele zależy od tego, jakiego masz psa. Wiek, rasa, a także osobowość - wszystko to wpływa na to, ile ruchu potrzebuje Twój pupil. Wiemy, że większość psów będzie szczęśliwa, wychodząc na spacer tylko dwa razy dziennie. Ale pamiętaj, że wychodzenie z psem 2 razy to raczej minimum, niż zalecana częstotliwość. Twój pies może potrzebować więcej, zwłaszcza jeśli ma mnóstwo energii do spalenia!

Między psami są spore różnice. Młode, energiczne psy, takie jak labrador czy border collie, będą potrzebować więcej czasu na spacerze, aby wyładować swój ogrom energii. Natomiast mniejsze rasy lub starsze psy mogą preferować krótsze, spokojniejsze spacery. To trochę jak z ludźmi - każdy z nas ma inne potrzeby, prawda? Dlatego ważne jest, aby obserwować swojego psa i dostosowywać się do tego, jak często pies potrzebuje wychodzić na spacer.

Ile powinien trwać spacer z psem?

No więc, jak długo powinien trwać idealny spacer z psem? To trochę jak pytanie, ile cukru dodać do herbaty – zależy to od gustu! Dla niektórych psów pół godziny marszu to już całkiem niezła dawka ruchu, ale są i takie energiczne pupile, które będą biegać i bawić się bez końca, a jak trafią do lasu lub rzeki, nie będziesz w stanie ich zaprosić do domu. Ogólnie rzecz biorąc, większość psów będzie zadowolona spacerem trwającym od 30 minut do godziny.

Kilka słów o tych psach,  które wydają się mieć nieskończoną energię. Jeśli masz młodego psa, który jest zawsze chętny do zabawy, lub dużego psa z mnóstwem energii, raczej będziesz musiał zainwestować znacznie więcej czasu w spacery. Może to oznaczać dłuższe, godzinne wyprawy lub nawet kilka dodatkowych krótkich spacerów w ciągu dnia. No i oczywiście kluczowe jest, abyś rozumiał swojego psa i dostosowywał się do jego potrzeb, a nie trzymał się jakichś ogólnych reguł.

Na Petsitters znajdziesz osób, które uwielbiają spacer z psami. Jeżeli nie masz czasu, lub potrzebujesz pomocy w dodatkowych wyprowadzkach psa w ciągu dnia, łatwo znajdziesz taką pomoc na Petsitters.

Co ile godzin trzeba wychodzić z psem?

To pytanie, nad którym zastanawiał się każdy właściciel psa: co ile godzin powinienem wyprowadzać mojego psa? No cóż, jak zawsze w przypadku różnych psów, będą różne odpowiedzi, ale jest kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc. Większość psów potrzebuje wychodzić na zewnątrz co 5 do 7 godzin. Oczywiście, szczeniaki oraz starsze psy mogą chcieć częstszych wyprowadzek, bo ich pęcherze nie są tak wytrzymałe. Więc jeśli masz szczeniaka lub psa w wieku, być może będziesz musiał znaleźć czas na dodatkowe spacery z nimi.

Kilka słów o elastyczności wyprowadzania psów. Życie bywa często nieprzewidywalne, czasami trudno jest utrzymać się sztywnego harmonogramu wyprowadzania. Pracując w biurze lub mając napięty dzień, Twój pies jest wymuszony na czekanie dłużej na spacery. I to nie zawsze jest w porządku! Ważne, abyś nie zapomniał zapewniać swojemu psu regularne wyjścia na zewnątrz. Jeśli zdarzy się, że Twój pies musi długo czekać na spacery, skorzystaj z pomocy osób, które mogą zaopiekować się swoim czworonogim przyjacielem. 

Podsumowanie

Na koniec naszej psiej spacerowej przygody damy Ci kilka wskazówek. Pamiętaj, że regularne spacery to obowiązek, ale nie muszą być wymuszone.  Świetna zabawa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonożnego przyjaciela podczas spaceru to jest najważniejsze. Zabierzcie ze sobą ulubioną zabawkę Twojego psa lub coś do aportowania, tak pies będzie w stanie wykorzystać swoją energię. Gry typu "szukaj" czy "aport" nie tylko zapewnią dodatkową aktywność fizyczną, ale też umożliwią psu wykorzystanie jego naturalnych instynktów i umiejętności, co nie może nie wpływać pozytywnie na stan psychiczny psa. Wykorzystaj czas spaceru na naukę nowych komend lub sztuczek. To wzmacnia więź między Tobą a Twoim psem i jednocześnie dostarcza mu mentalnej stymulacji. ;)

Pamiętajcie, że każdy pies jest unikalny. Jeden będzie szczęśliwy z krótkiego spaceru, a inny będzie biegał godzinami.

Każdy opiekun psa musi znać zasady wyprowadzania psów, ilość spacerów oraz długość wyprowadzek. Na Petsitters my wiemy, jak zaopiekować się twoim psem podczas spaceru, oraz zrobimy wszystko, aby spacery z psem były ciekawe i wystarczające dla każdego pupila.

Jeżeli pozostały u Ciebie jakieś pytania odnośnie wyprowadzenia psa, zajrzyj na naszą stronę główną, znajdziesz tam sprawdzonego opiekuna w każdym mieście Polski.