15 November, 2021

Jak często i ile spacerować z psem?

Jak często i ile spacerować z psem?

Niektórzy właściciele mają psy, między innymi dlatego, aby regularnie spędzać czas na świeżym powietrzu. I na początku naprawdę regularnie chodzą z czworonożnymi  przyjaciółmi, zwłaszcza w ciepłym sezonie. Ale potem zaczyna się: deszcz, zimno, lenistwo, zaspałem do pracy ...

Motywacja do wyprowadzania psa gwałtownie spada, a czas spędzony ze zwierzakiem na dworze maleje.

Niemniej jednak, biorąc psa, musisz jasno zrozumieć, że spacer nie jest  dla psa kaprysem i luksusem, ale koniecznością. Spacer ma być pełny. Brak spaceru  jest przyczyną wielu problemów behawioralnych...

Ile razy dziennie powinieneś wyprowadzać psa? ⠀

Istnieje mit, że psu wystarczy spacer raz dziennie. Ale jest to, delikatnie mówiąc, dalekie od prawdy. Minimalna liczba spacerów dziennie dla dorosłego psa to dwa. Ponadto pomiędzy spacerami nie powinno minąć więcej niż 12 godzin. Zmuszanie psa do wytrzymania dłużej niż 12 godzin jest maltretowaniem zwierzęcia.

Innym rozpowszechnionym   mitem jest to, że małe psy nie muszą chodzić, zakłada się im pieluchę - i zwierzak jest przeszczęśliwy. W końcu, jak mówią, nie zmuszamy go do wytrzymania bez toalety. Jeśli właściciel jest zadowolony z tej opcji, można, oczywiście wyszkolić psa, aby chodził do toalety na pieluszkę. Ale to nie zaspokoi prawdziwego  spaceru!  Małe psy mają takie same potrzeby jak duże. W tym potrzebę badania otaczającego świata i komunikowania się z innymi psami.

Brak spacerków  lub niewystarczające spacery jest  przyczyną wielu problemów, zarówno fizjologicznych (np. otyłość i inne problemy zdrowotne), jak i psychologicznych, w tym zachowań destrukcyjnych.

Oczywiście zależy to od rasy psa, płci i wieku.

Jednak minimalny czas spacerów z każdym zdrowym psem powinien wynosić dwie godziny dziennie. A minimalny czas trwania spaceru „toaletowego” to pół godziny. Jest to czas, w którym pies powoli opróżnia jelita i pęcherz. W przeciwnym razie zwierzęciu będzie niezwykle trudno czekać na kolejny spacer.

Jeśli Twój pies ma problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić optymalną częstotliwość i długość spacerów.

Intensywność spacerów ustalana jest indywidualnie dla każdego psa. Na przykład, jeśli buldog angielski woli miarowy krok, to beagle lub husky raczej nie będą zadowolone z tak spokojnego spaceru bez dodatkowej rozrywki. Swoją drogą przeprowadzono ciekawe badanie, w wyniku którego okazało się, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii częściej chodzą ze swoimi psami niż Australijczycy. Ale pogoda w Wielkiej Brytanii jest znacznie gorsza! Problem nie jest więc w pogodzie.

Dobra wiadomość: wyprowadzanie psów jest przydatne nie tylko dla czworonożnych przyjaciół, ale także dla ich właścicieli. Regularne ćwiczenia i komunikacja z pupilem pomogą Ci zachować zdrowie i aktywność na dłużej. Badania sugerują również, że spacery i interakcje z psami pozwalają nam dłużej pozostać przy zdrowych zmysłach i utrzymywać więcej więzi społecznych. Ponadto wyprowadzanie psa na spacer może być świetną rozrywką rodzinną i poprawić relacje między bliskimi.

Może więc warto wykorzystać tę niesamowitą zaletę i wybrać się z psem na długi spacer?!

Więcej o zdrowiu oraz wychowaniu zwierząt domowych można przeczytać pod linkiem Swiatzwierzat.pl