20 February, 2024

Jak dbać o zdrowie psa zimą

Zima to czas, gdy należy szczególnie zadbać o zdrowie i komfort naszego pupila. Oczywiście różne rasy po swojemu reagują na zimowe czasy: niektóre lubią spędzać czas na ulicy i bawić się ze śniegiem, inne preferują ciepłą domową atmosferę. Niskie temperatury, śnieg i mróz mogą być wyzwaniem dla psiego organizmu.  Dlatego warto przyjrzeć się kilku istotnym aspektom, które pomogą zapewnić naszemu psu zdrowie i dobre samopoczucie w trudniejszych warunkach zimowych.

 

Jak chronić pupila przed mrozem

Podczas zimowych spacerów ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednią ochronę przed niskimi temperaturami. Długowłose rasy mogą wydawać się bardziej odporne na zimno, ale każdy pies potrzebuje ciepła, szczególnie gdy temperatura spada znacznie poniżej zera. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież dla psa, taką jak kurtki lub swetry, które ochronią go przed przemarznięciem. Ważne jest także, aby nie przeciążać psa długimi spacerami w mroźne dni i dbać o to, aby po powrocie do domu dokładnie osuszyć go, zwłaszcza między palcami łap.

 

Zimowa pielęgnacja łapek

Chodzenie po zimnym chodniku i śniegu może być nie tylko przyjemne, ale także trudne dla łapek psa. Aby zapobiec podrażnieniom, pęknięciom czy odmrożeniom, warto regularnie sprawdzać stan łap i dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Po każdym spacerze w zimie warto spłukać łapki psa letnią wodą, aby usunąć sól i substancje chemiczne używane do odśnieżania chodników. Następnie należy dokładnie osuszyć łapki, szczególnie między palcami. Można również rozważyć stosowanie specjalnych balsamów lub kremów nawilżających, które pomagają w utrzymaniu miękkiej i zdrowej skóry. Istnieją specjalne pasty, które chronią łapy psa podczas i po spacerze.

 

Jak dbać o sierść psa zimą

Zimą sierść psa podlega specjalnej pielęgnacji, aby zapewnić mu odpowiednią ochronę przed niskimi temperaturami i wilgocią. Regularne szczotkowanie sierści pozwala nie tylko usunąć martwe włosy, ale także poprawia cyrkulację powietrza między włosami, co pomaga w utrzymaniu naturalnej izolacji termicznej psa. Długowłosym rasom można także rozważyć strzyżenie, aby zapobiec przemoczeniu sierści i tworzeniu się brył lodu.

 

Bezpieczne zimowe spacery

Podczas zimowych spacerów warto zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno siebie, jak i psa. Wybieraj godziny spacerów, gdy jest jaśniej i temperatura nie jest zbyt niska. Jeśli planujesz dłuższe wyjście, zaopatrz się w odpowiednią odzież odblaskową, by byliście widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo, na zimowych spacerach warto unikać lodowatych powierzchni, aby uniknąć niebezpiecznych upadków zarówno dla siebie, jak i dla psa. Jeśli temperatura spada poniżej zera, rozważ stosowanie specjalnych butów dla psa, aby ochronić jego łapki przed odmrożeniami i drażniącymi substancjami, jak sól stosowana do odśnieżania chodników.

 

Zimowa dieta dla pupila

W okresie zimowym warto dostosować dietę psa do jego potrzeb energetycznych i zmieniających się warunków. W zimie pies może potrzebować więcej kalorii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jednak nie oznacza to, że należy go przekarmiać – należy dostosować ilość podawanej karmy do aktywności fizycznej oraz warunków pogodowych. Warto także zadbać o regularne dostarczanie świeżej wody, w temperaturze pokojowej.

 

Podsumowanie

W okresie zimowym psy są bardziej narażone na różne dolegliwości, takie jak przeziębienia, infekcje czy urazy. Dlatego należy szczególnie uważać na wszelkie objawy niepokojące, takie jak kichanie, mniejsza energiczność czy zmiany w zachowaniu. Regularne wizyty u weterynarza oraz szczepienia mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Ponadto, warto zadbać o odpowiednią higienę psa, regularnie go myjąc i czyszcząc uszy, aby zapobiec infekcjom. Zadbaj o to, aby dopasować ilość i długość spacerów pod preferencje twojego psa, różne rasy wymagają indywidualnego podejścia do tej sprawy.

Na stronie Petsitters.pl znajdziesz  profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Ta osoba tymczasowo przejmuje odpowiedzialność za psa, kota czy inne zwierzę, gdy właściciel nie może być obecny. Jedną z głównych zalet przy korzystania z usług petsittera jest możliwość uniknięcia stresu związanego z przenoszeniem zwierzęcia do obcego otoczenia, takim jak hotel dla zwierząt. Petsitterzy oferują nie tylko codzienną opiekę, karmienie i spacery, ale także uwzględniają indywidualne potrzeby zwierzęcia, dostarczając mu towarzystwo i zabawę. Wejdź na stronę główną i wyszukaj odpowiednią usługę.