2 November, 2023

Węch psa

Nasi czworonożni przyjaciele mają niezwykłą zdolność, potrafią “wywęszyć czas”. Gdy wychodzisz z psem na spacer, ten zaczyna eksplorować, badać, węszyć. Podczas gdy my widzimy tylko ławkę w parku, Twój pies potrafi wywęszyć kto dokładnie na niej siedział, stał obok, co robił i kiedy to było, a nawet kto za chwilę do niej podejdzie. W wietrze pies dostaje komunikat kto za chwilę może się zbliżyć, dzieje się tak ponieważ analizuje on cząsteczki zapachowe znajdujące się w powietrzu. O zapachu czasu pisze w dr Alexandra Horowitz w swojej książce “Nosem psa”, którą swoją drogą serdecznie Wam polecamy: “Psy czują nosem. Przeszłość mają pod łapami, zapachy dnia wczorajszego osiadły na ziemi. (...) Komunikat niesiony pierwszym porannym powiewem lub pozostawiony przez kryjące się po norach nocne zwierzęta ląduje na progu domu obok świeżej gazety. Zapach przyszłości wychyla się zza rogu ulicy i dociera do nozdrzy psa, zanim dotrze do naszych oczu . W percepcji psa czas jest spięty zapachami niczym gumką, teraźniejszość zawsze obejmuje fragmenty przeszłości i przyszłości. (...) Pies doświadcza wiatru niejako od wewnątrz, odbiera niesione przezeń komunikaty, odczytuje opowieści z odległych okolic. Wiatr zwiastuje psiemu nosowi nadejście burzy, zanim dotrze ona do nas. Kiedy obniża się ciśnienie i powietrze ulega rozrzedzeniu, ziemia uwalnia zapachy, które dotąd więziła, i wysyła je w przestrzeń. Psy, które nieświadomie uczymy budowania skojarzeń – dostrzegania, że „sięganie po smycz” zawsze poprzedza „wyjście na spacer” (…) łatwo uczą się, że mieszanina woni płynących z ziemi oznacza nadchodzącą burzę”

Pamiętajmy jak ważne jest eksplorowanie terenu przez nasze psiaki, nie ważne czy duże, czy małe. Pozwólmy naszym psom węszyć i starajmy się wybierać różne trasy na spacery, aby pojawiały się nowe, ciekawe dla nich zapachy.

Nasi specjaliści zawsze starają się wyciągnąć jak najwięcej z każdego spaceru i obierać różne trasy, aby Twój pupil się nie nudził! Znajdź przyjaciela dla swojego pupila już dzisiaj na www.petsitters.pl