10 January, 2024

Zwierzę dla alergika: jak wybrać pupila przyjaznego dla alergików

Alergia na zwierzęta to spore wyzwanie dla miłośników zwierząt, ale to nie musi oznaczać, że musisz zrezygnować z marzenia o posiadaniu futrzanego towarzysza. W tym artykule przyjrzymy się, jakie zwierzęta są najlepsze dla alergików, jakie rasy psów są bardziej przyjazne dla osób z alergią. A także zagłębimy się w temat wystąpienia alergii, aby móc zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych.

 

Czym jest alergia na zwierzęta?

Alergią na zwierzęta nazywamy reakcje układu immunologicznego na białka obecne w sierści, ślinie czy nawet moczu zwierząt domowych. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem psów, kotów czy innych zwierząt, kontakt z alergenami może prowadzić do różnorodnych objawów alergicznych. Reakcje te obejmują kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, a w bardziej zaawansowanych przypadkach mogą wystąpić trudności z oddychaniem lub wysypka skórna. Alergia na zwierzęta może stanowić wyzwanie, ale istnieją praktyczne kroki, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

 

Jaki są przyczyny alergii na zwierzęta?

Aby mieć możliwość walczyć z wystąpieniem reakcji alergicznych, musimy zrozumieć dlaczego w ogóle występuje alergia. Mechanizm, który prowadzi do wystąpienia alergii na zwierzęta, opiera się na reakcji organizmu na białka zawarte w sierści czy innych substancjach wydzielanych przez zwierzęta. Układ immunologiczny osób uczulonych reaguje na te substancje jak na zagrożenie, co skutkuje uwalnianiem histaminy i innych substancji chemicznych, odpowiedzialnych za objawy alergii. Ważne też jest zrozumienie, że niektóre rasy zwierząt mogą wywoływać większe reakcje alergiczne niż inne, co wpływa na wybór pupila przyjaznego dla alergików.

 

Jakiego psa wybrać dla alergika?

Alergicy, którzy marzą o psim towarzyszu, powinni zwrócić uwagę na rasy z niskim poziomem alergenów. Oto kilka ras, które często są dobrze tolerowane przez osoby z alergią:

1. Basenji:

Basenji to rasa psa znana ze swojego braku zapachu, minimalnego linienia oraz zdolności do czyszczenia swojej sierści, podobnej do zachowań kotów. Są aktywne, niezależne i łatwe do pielęgnacji. Basenji jest jedną z ras uznawanych za hipoalergenną. Ich sierść jest krótka, a brak określonego zapachu powoduje, że są one mniej problematyczne dla alergików. Plusem dla niektórych będzie to, że ta rasa nie szczeka, ale jak Husky wydają dźwięk podobny do jodłowania.

2. Bichon Frise:

Bichon Frise, to małe, energiczne psy o radosnym humorze co widać po zawsze uśmiechniętej twarzy. Są towarzyskie, łatwe do szkolenia i doskonale nadają się do życia w bloku. Bichon Frise jest uważany za rasę o niskim poziomie alergenów, ponieważ ich włosie rośnie wolno i rzadko linieje. Regularna pielęgnacja tego pupila, może dodatkowo zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych.

3. Hawańczyk:

Hawańczyk to też nieduży, sympatyczny pies o długiej, jedwabistej sierści. Są przyjacielskie, pełne energii i mają tendencję do wiązania się z rodziną i  dziećmi. Hawańczyki są uznawane za rasę o niskim poziomie alergenów, ponieważ ich sierść tak samo rośnie wolno i nie linieje obficie. Natomiast regularne szczotkowanie jest jednak konieczne w przypadku tych pupili.

4. Pudel:

Pudel jest bardzo inteligentną rasa. Są bardzo towarzyskie, łatwe do nauki i dostępne w trzech rozmiarach: standardowym, miniaturowym i toy. Pudle są uznawane za jedną z ras o najniższym poziomie alergenów. Ich sierść jest kręcona i w ogóle nie wypada, co sprawia, że są bardziej tolerowane przez osoby z alergię, natomiast konieczne są wizyty groomera.

Jako Petsitter chętnie pomogamy każdemy wlaściecielowi w opiece nad jego zwierzem. W przypadku, gdy potrzebujesz stale lub dorywczo usługi wyprowadzenia psa, albo chcesz dokonać od dłuższego czasu wizyty u groomera i ciągle nie masz czasu - wybierz opiekuna dla zwierząt w swoim mieście. Na stronie głównej łatwo znajdziesz wykwalifikowanych opiekunów, które pomogą w każdej sytuacji.

5. Irlandzki spaniel wodny:

Irlandzki spaniel wodny to średniej wielkości pies o kręconej sierści brązowego koloru. Od szczeniaka już są energiczne, przyjacielskie i lubią zabawę wodne. Irlandzkie spaniele sodne to jedną z ras, która prawie nie wywołują reakcje alergiczne. Ich sierść jest kręcona i wymaga regularnej pielęgnacji, ale linienie jest minimalne. A jak już wiemy, to jest jeden z ważnych czynników przy wyborze psa dla alergika.

Oto jeszcze kilka ras, nad którymi możesz zastanowić się przy wyborze hipoalergicznego pupila: Shih Tzu, Lagotto Romagnolo, Kanaani Dog, Portugalski Pies Wodny, Schnauzer Miniaturowy, Soft Coated Wheaten Terrier.

 

Praktyczne wskazówki dla alergików:

Higiena zwierzęcia:

Regularne kąpiele zwierząt, czesanie i utrzymanie czystości ich środowiska mogą zminimalizować ilość alergenów. Nie zapominaj o podstawowych codziennych i miesięcznych czynnościach.

Hypoalergiczne produkty pielęgnacyjne:

Wybieraj produkty pielęgnacyjne dla zwierząt oznaczone jako "hipoalergiczne", aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych jak u Ciebie, tak i u psa.

Specjalne filtry powietrza:

W domu alergika warto zainstalować specjalne filtry powietrza, które redukują ilość unoszących się w powietrzu alergenów. Takie urządzenia także oczyszczają powietrze co dobrze wpływa na samopoczucie, nawet w okresach gdy psy linieją .

Regularne wizyty u weterynarza:

Regularne wizyty u weterynarza pomogą w monitorowaniu zdrowia zwierzęcia i minimalizacji potencjalnych problemów związanych z alergiami.

Najlepsze zwierzęta dla alergików:

Dla osób z alergią na zwierzęta marzenie o posiadaniu futrzanego przyjaciela może wydawać się niemożliwe, ale istnieją rasy i gatunki zwierząt, które są bardziej przyjazne dla alergików. Ryby, jak np. gupiki czy neonki, są doskonałym wyborem, ponieważ nie jest to tajemnica że nie posiadają sierści, a ich akwarium można łatwo utrzymywać w czystości. Także ptaki, takie jak papugi czy kanarki, mają piękne pióra, ale nie wywołują reakcji alergicznych w postaci sierści. Dodatkowo, wybierając psy czy koty, warto zwracać uwagę na rasy o niskim poziomie alergenów. Dbając o higienę zwierzęcia i stosując się do zaleceń lekarza, nawet osoby z alergią mogą cieszyć się obecnością lojalnego przyjaciela.

Podsumowanie:

Marzenie o zwierzęciu dla alergika nie musi pozostawać jedynie marzeniem. Wybierając odpowiednią rasę, dbając o higienę i stosując odpowiednie środki, można stworzyć stałą relację z futrzanym przyjacielem, minimalizując przy tym ryzyko reakcji alergicznych. Pamiętajmy, że każde zwierzę to indywidualność, a odpowiedzialne podejście do opieki nad nim przyniesie zarówno radość, jak i zdrowie.