18 January, 2024

Rasy psów z włosami - Co trzeba wiedzieć?

Wybór odpowiedniej rasy psa to zawsze fascynujące zadanie, a jednym z ważnych kryteriów może być rodzaj sierści. Rasy psów z włosami mają swoje unikalne cechy, które przyciągają miłośników zwierząt. W tym artykule omówimy cechy charakterystyczne tych ras, sprawdzimy, czy są odpowiednie dla alergików, zastanowimy się, czy sprawdzą się w rodzinach z dziećmi, oraz rozwiejemy mit na temat utrzymania włosów u psów.

 

Psy z włosami czy z sierścią?

Pytanie, czy psy mają włosy, może być źródłem pewnej nieścisłości, ponieważ terminy "włosy" i "sierść" są często używane zamiennie w odniesieniu do psiej okrywy włosowej. W rzeczywistości, psy posiadają sierść, która różni się między rasami. Sierść obejmuje zarówno futro krótkowłose, jak u np. Dogów Niemieckich, jak i długowłose, jak u np. Owczarków Australijskich. Termin "włosy" może być bardziej związany z ludzkimi włosami, które różnią się strukturą od psiej sierści. Istnieje więc subtelna różnica między włosami a sierścią u psów, ale generalnie używamy terminu "sierść" w kontekście określenia ich pokrywy włosowej. Ważne jest zrozumienie specyfiki sierści danego psa, aby zapewnić właściwą pielęgnację i utrzymanie zdrowego futra.

 

Czy pies z “włosami” jest odpowiedni dla alergików?

Pytanie, czy pies z włosami jest odpowiedni dla alergików, budzi wiele zainteresowania, zwłaszcza wśród potencjalnych właścicieli psów z pewnymi skłonnościami alergicznymi. Chociaż nie ma ras psów, które są całkowicie hipoalergiczne, to psy z krótką sierścią lub takie, które nie linieją zbyt obficie, często są uważane za bardziej przyjazne dla alergików. Sierść psa zawiera białka, łuski skóry, a także alergeny zwane “can f1”. Dlatego osoby z alergią na zwierzęta mogą reagować na kontakt z sierścią psa. Jednak niektóre rasy, takie jak Pudle czy Labradoodle (krzyżówki z Pudlem), są uważane za bardziej przyjazne dla alergików, ponieważ ich sierść ma tendencję do zatrzymywania się na ciele psa, zamiast się rozpraszać w otoczeniu. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa przez osobę z alergią zaleca się wcześniejsze sprawdzenie reakcji na konkretną rasę oraz konsultację z lekarzem.

Więcej wszczegułów o psach dla alergików znajdziesz w naszym artykułe - Zwierzę dla alergika: jak wybrać pupila przyjaznego dla alergików

 

Cechy charakterystyczne dla ras psów z włosami:

Rasy psów z różnymi rodzajami sierści prezentują nie tylko zróżnicowane wyglądy, ale również charakterystyczne cechy temperamentu i zachowania. Istnieje szeroka gama ras psów z włosami, a każda z nich ma swoje unikalne cechy, które przyciągają różne rodziny i osoby. Na przykład, psy o krótkiej sierści, takie jak Buldog Francuski, są często cenione ze względu na łatwość pielęgnacji ich futra i przyjazny charakter. Z drugiej strony, psy z długą sierścią, takie jak Shih Tzu czy Cavalier King Charles Spaniel, mogą wymagać więcej uwagi w zakresie pielęgnacji, ale oferują swoim właścicielom piękne, jedwabiste futro. Niektóre rasy, jak Pudle czy Maltezy, słyną z niskiej tendencji do linienia, co sprawia, że są bardziej przyjazne dla alergików. Ponadto, psy stróżujące, jak Owczarek Niemiecki czy Belgijka, są znane z lojalności i zdolności do obrony swojej rodziny. Warto więc przy wyborze rasy z włosami uwzględnić nie tylko estetyczne preferencje, ale także temperament i poziom aktywności, aby znaleźć psa, który idealnie wpasuje się w styl życia przyszłego właściciela.

 

Czy psy z włosami są odpowiednie dla rodzin z dziećmi?

Psy z włosami, w zależności od swojego charakteru i temperamentu, mogą być doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Wiele ras psów z włosami jest znanych ze swojego łagodnego usposobienia i przyjaznego podejścia do dzieci. Na przykład, Labrador Retriever czy Golden Retriever są doskonałymi wyborami, ponieważ są nie tylko inteligentne i łatwo szkolone, ale także bardzo cierpliwe i przywiązane do swoich właścicieli, w tym do najmłodszych członków rodziny. Rasy, takie jak Owczarek Niemiecki czy Bernese Mountain Dog, są również znane z ochronnego instynktu, co może być dodatkowym atutem w zabezpieczaniu dzieci. Ważne jest jednak, aby zawsze indywidualnie oceniać charakter psa i dostosowywać go do temperamentu rodziny. Dodatkowo, należy nauczyć dzieci szacunku do zwierząt, edukując je na temat właściwego zachowania wobec psów. Odpowiedzialnie dobrana rasa psa z włosami może z pewnością stanowić wspaniałego towarzysza dla dzieci, przynosząc radość, bezpieczeństwo i niezwykłą więź rodziną.

 

Przykłady psów z włosami:

Poniżej znajdziesz trzy rasy psów, które cechują się małym rozmiarem i są bardziej odpowiedni dla alergików:

 

Pudel Toy: Pudle w ogólności uważane są za jedną z ras najbardziej odpowiednich dla alergików. Wersja Toy jest mała i przyjazna.

Maltańczyk: Ten mały pies z długą, jedwabistą sierścią jest często polecany dla alergików, ponieważ minimalnie linieje.

Yorkshire Terrier: Z niewielką sierścią, Yorkshire Terrier jest uważany za jednego z psów małych, którzy rzadko powodują reakcje alergiczne.

 

Oraz dwie rasy psów dla tych, kto preferuje psów większych rozmiarów:

Pudel Standardowy: Pudle w wersji Standardowej są większe, ale nadal uznawane za stosunkowo hipoalergiczne.

Labradoodle: Krzyżówka między Labradorem Retrieverem a Pudlem, Labradoodle ma długość sierści zależną od rodziców i może być bardziej tolerowany przez alergików.

Podsumowanie:

Rasy psów z włosami oferują nie tylko różnorodność w zakresie wyglądu, ale także w charakterze, rasie i mogą być dopasowane do indywidualnego otoczenia. Przy wyborze pupila warto wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale także odpowiednio dostosować wybór do swojego stylu życia, biorąc pod uwagę charakter pupila, jego rozmiar i osobiste cechy. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił lepiej zrozumieć cechy ras psów z włosami, czy są one odpowiednie dla alergików czy rodzin z dziećmi i teraz jesteś o krok bliżej do nowego przyjaciela w swoim mieszkaniu.