5 May, 2022

Czy psy mają poczucie humoru?

Już kilkadziesiąt  lat naukowcy próbują dowiedzieć się, czy istnieje emocjonalne podobieństwo między człowiekiem a jego zwierzęciem domowym. I jest taka opinia, że figle  sierściuchów są przejawem ich poczucia humoru.

Czy zauważyłeś kiedyś  u swojego pupila, że próbuje ci zrobić figla?! Np. rzucasz piłkę w dal, w nadziei, że sierściuch ogon pobiegnie za nią (jak to zwykle bywa), a pies tylko wiedzie oczyma za przedmiotem i dalej leży/siedzi  na swoim miejscu. I ty zaczynasz się denerwować, że musisz iść i szukać piłki, podchodzisz już wystarczająco blisko, a nagle sierściuch zwala cię z nóg, łapie tę samą piłkę zębami i ucieka w przeciwnym kierunku. Tak, psy też mają poczucie humoru!

W ten sposób  zwierzaki również starają się zwrócić na siebie uwagę, rozśmieszyć innych (jeśli  są). Oznacza to, że zwierzęta są w stanie zrobić wszystko, co chcą, aby uzyskać informację zwrotną, co oznacza, że psy mogą całkowicie świadomie naśladować osobę i jej humor.

Jeśli mówimy o konkretnych rasach, to wśród nich wyróżnia się najbardziej zabawne seter irlandzki i Jack Russell Terrier. A także sznaucery miniaturowe, golden retrievery i pudle!

Ale to tylko spostrzeżenia, bo absolutnie każdego psa można rozśmiać. Jakie figle wyrabiają  twoje zwierzaki?