6 May, 2021

Remont i zwierzak: Jak dbać nie tylko o powierzchnię, ale i o psa?

Remontowanie domu to czas pełen wyzwań, wie o tym każda osoba która przeżyła ten etap. Jest to czas nietypowy zarówno dla właścicieli, jak i ich czworonożnych towarzyszy. Psy, ze swoją aktywną naturą i wrażliwością na nowe rzeczy, mogą być szczególnie narażone na stres i niebezpieczeństwa związane z pracami remontowymi w domu. W tym artykule skupimy się na tym, jak odpowiednio przygotować się do remontu, aby zapewnić bezpieczeństwo naszemu psu, nie zapominając przy tym o ochronie remontowanych powierzchni.

Remont i stres u psa

Na początek warto pomyśleć o stworzeniu bezpiecznego miejsca dla naszego pupila. W trakcie prac remontowych, nasz dom może stać się chaotyczny i pełen niebezpiecznych narzędzi oraz substancji do których pies może świadomie lub nieświadomie mieć dostęp. Wyznaczenie jednego, spokojnego pokoju, w którym nasz pies będzie mógł się schronić, jest kluczowe. Ta przestrzeń powinna być wyposażona we wszystko, co jest niezbędne dla pobytu psa – od miski z wodą po jego ulubione zabawki. Dzięki temu nasz zwierzak będzie mógł czuć się bezpieczniej, mimo zmian zachodzących w jego otoczeniu.

Kolejną kwestią jest ochrona psa przed hałasem, który jest nieodłącznym elementem każdego remontu. Głośne dźwięki narzędzi mogą wywoływać stres i niepokój u zwierząt co może prowadzić do niebezpiecznego zachowania. Pies może zacząć drapać się, chować się w ciemnych miejscach lub wyć. Warto rozważyć wykorzystanie specjalnych ochraniaczy słuchu dla psów lub stworzenie cichej przestrzeni, gdzie nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł uciec od nadmiernego hałasu. Lub skorzystać z pomocy profesjonalnej osoby - petsittera, która zaopiekuje się twoim pupilem podczas głośnych prac remontowych.  

Niezwykle ważne jest także utrzymanie regularnej rutyny. Psy są istotami przyzwyczajonymi do stałego rytmu dnia, dlatego podczas remontu starajmy się nie zmieniać ustalonych godzin spacerów czy posiłków. Stały harmonogram pomoże zwierzęciu w przystosowaniu się do tymczasowych zmian w jego otoczeniu.

NIebezpieczeństwo dla psa podczas remontu

Podczas remontu, należy również zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niebezpieczne przedmioty i substancje, które mogą znaleźć się w zasięgu psa. Takie rzeczy jak farby, rozpuszczalniki, a szczególnie małe przedmioty takie jak gwoździe czy śrubki – wszystko to musi być przechowywane w miejscu niedostępnym dla zwierzęcia. Ponadto, ważne jest, aby nie dopuszczać psa do świeżo malowanych powierzchni żeby uniknąć kontaktu psa z taką powierzchnią lub z zapachem, który może być niebezpieczny dla psa.  Warto wykluczyć z dostępu psa obszary, gdzie mogą znajdować się rozwieszone kable lub przewody.

Narażenie na kurz i zapachy

Czystość i higiena w miejscu, gdzie przebywa nasz zwierzak, również odgrywają istotną rolę. Remont często wiąże się z obecnością kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psa. Psy mają ostrzejszą reakcję na kurz lub nieprzyjemny zapach niż człowiek. Dlatego ważne jest regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń,  w których występują źródła zapachu.

Na zakończenie, warto pamiętać o możliwości skonsultowania się z weterynarzem, jeśli zauważymy u naszego psa jakiekolwiek niepokojące objawy. Szczególnie warto zwracać uwagę na takie jak zmiana zachowania, apetytu czy trudności z oddychaniem. Profesjonalna opieka weterynaryjna też może być niezbędna w przypadku, gdy pies ostro reaguje na stres związany z remontem.

Podsumowując, remont domu nigdy nie był łatwym czasem dla naszych czworonogich przyjaciół. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie naszego domu, aby ten okres był dla nich jak najmniej stresujący. A w przypadkach gdy nie możemy zaopiekować się psem w odpowiedni sposób, warto skorzystać z pomocy Dogsittera. Na naszej stronie znajdziesz profesjonalną opiekę od osób które uwielbiają zwierząt i chętnie przyjmą twojego pupila w swoim domu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i komfort naszego psa są kluczowe nawet podczas takiego okresu jak remont.